Ulusal (Uluslararası) DNA Günü!

ashg-2017-dna-day-logo-finalDNA çift sarmalının 1953’te keşfedilmesinden yarım asır yani 50 yıl sonra Nisan 2003 yılında İnsan Genom Projesi tamamlandı. Insan genom projesinin tarihçesi ile ilgili bir yazımı burada okuyabilirsiniz.

İnsan genomunun en azindan dizilim ve üç aşağı beş yukarı gen seviyesinde anlaşılması ile taçlandırılan bu son 50 yildaki  DNA, gen ve genomlar konusundaki çalışmalar anısına, The American Society of Human Genetics (ASHG, Amerikan İnsan genetiği Topluluğu) tarafından her yıl birkaç gün süren “Ulusal  DNA Günü” etkinlikleri duzenlenmekte. “Ulusal DNA Günü” bu yıl 25 Nisan 2017 tarihinde yapılacak (http://www.ashg.org/education/dnaday.shtml).

Bu yıl da ASHG tarafından tüm dünyadan 9, 10, 11 ve 12. Sınıf öğrencilerinin katılabildiği  “DNA Günü Makale Yarışması”nın 12.’si düzenlenecek. Kazananlara para ödülü ve genetik setleri verilecek.

Bu yılki soru şu:

 1990’ların başında, gen tedavisi birçok genetik hastalığın tedavisi için büyük bir potansiyel taşıyan bir konu olarak görüldü. Ne yazık ki, klinik araştırmalar sırasında ortaya çıkan sorunlar, immün reaksiyon geliştirme sonucu ölümle sonuçlanan vakalar bu stratejinin yeniden düşünülmesini gerektirdi. Biyolojideki son gelişmeler ışığında gen tedavi konusunu orijinal hali olan “kusurlu genin, normal genle değiştirilmesi” fikrinin çok ötesine geçti ve bu tedavi yaklaşımını  tekrar ve bu defa her zamankinden daha umut verici kıldı. 

2005 yılından sonrasını baz alarak, araştırmacıların tedavi etmeye çalıştığı bir hastalık veya durumu yeni bilgiler ışığında nasıl tedavi etmeye çalıştıklarını açıklayın.

22116-text-tightBu arada,

ülkemizde de “Uluslararası DNA Günü ve Genom Kongresi” 24-28 Nisan 2017 tarihleri arasında Ahi Evran Üniversitesinde düzenlenecek (http://dna-day.com).

Genetik ve Genomik çalışmalar ile ilgili bir poster:
 

hugo-turkce
Genetik ve Genomikte Dönüm Noktaları
 (Büyütmek için resmin üzerini tıklayınız)

Aşağıdaki linkte bu posterin de kullanıldıgı ilgili yazımı okuyabilirsiniz:

İnsan Genetik Alfabesinin (Genom Dizisinin) Belirlenmesinin 15. Yaş Günü

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s