Güneş Tutulması: Neler öğrenebiliriz?

Bu yıl tam güneş tutulması 21 Ağustos günü Amerika Birleşik Devletlerinde Kuzey Batıdan başlayarak Güney batıya ülkeyi baştan başa geçen düz bir eğim içinde gözlendi.

TSE2017-usa

Ay, tam olarak güneşin üzerine oturdu ve aşağıdaki gibi bir görüntü oluştu. Sosyal medya ilgili haber ve görsellerle adeta yıkıldı. Bu çapta bir sonraki güneş tutulmasının bu ülkede (ABD) Nisan 2224 yılında (yani 207 yıl sonra) olacağı hesaplanmış…

eclipse2

Yani sadece ayın etrafından kaçan ışık hüzmeleri (hale) güneşin arkada olduğunu gösteriyordu. Diğer bir görüntü ise güneşteki patlamalardan kaynaklanan alevlerin aşağıdaki gibi net seçilebilmesi idi.

Peki bu alevlerin büyüklüğünü belirleyebilir miyiz? Bir fizikçi olmamama rağmen, ay ve güneş hakkındaki bilgilerimizden bunu çok kolay yapabiliriz … nasıl mı?

Güneşin çapı/ayın çapı= 1500000 km/3500 km= 429

eclipse2

Cetvel bile kullanmadan alevin boyutunun ayın yaklaşık 1/11’i olduğunu söyleyebiliriz.

Dolayısı ile, alevin boyu olan 318 km’yi güneşin aya oranı olan 429 ile çarparsak, alevlerin boyunun 136422 km olduğunu görürüz.

Yani bu alevler en doğusu ile en batısı arası 1650 km olan ülkemizi yaklaşık 83 kez kat edebilir. Ekvatordan çevresi 40000 km olan dünyamızı ise yaklaşık 3.5 kez kuşatabilir.

Güneşin dünyamızı nasıl bir soba gibi ısıttığı ve koronasındaki (hale) patlamaların yeryüzündeki iklim ve haberleşmeyi nasıl etkilediğini sanırım bu dev alevler bize gösteriyor …


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s