Grip: Her yıl değişik yüzle ortaya çıkan bir baş belası!

Ateş, titreme, baş ağrısı ve eklem ağrıları… Dünyada her yıl milyonlarca insan gripten etkileniyor.

Çoğu insan birkaç gün içinde iyileşirken, Dünya Sağlık Organizasyonu verilerine göre her yıl 250 bin ila 500 bin arasında insan hastalıktan ölüyor. Griple mücadele bugüne kadar aşılamaya odaklanmıştır. Ancak, grip virüsleri sürekli olarak değiştiği için, dünyanın dört bir yanından viral suşlar her zaman bulunmaktadır. Bu durum, aşıların her yıl yeniden oluşturulması gerektiği anlamına gelir.

Son araştırmalar grip virüsünün akciğerlerdeki antikorlarla nasıl etkileştiğini gösterdi. Grip aşıları, bağışıklık sistemine virüs parçaları (antijen) sunarak etkilerini ortaya çıkarmaktadır. Bağışıklık sistemimiz bu zararsız virüs parçacıklarını tanır ve ortadan kaldırırlar. Tabi bu sırada dolaşımda birçok aynı tipte antikor bulunur. Virüs parçacıkları için yapılan bu antikorlar bir moleküler hafıza gibi davranır. Bu parçaları yapısında taşıyan virüslere maruz kaldıklarında tepkileri daha şiddetli olur ve bu virüsleri ortadan kaldırırlar.

Çalışmalar, mevcut aşıların immunoglobulin A (IgA) ile beraber IgG gibi başka tipte antikorların üretimini de uyardığını gösteriyor. Araştırmacılar, hücre kültürlerinde hangi türlerin grip virüsüne karşı en güçlü olduğunu bulmak için farklı türde antikorlar üzerinde çalışmışlardır. Sadece IgA moleküllerinde bulunan bir kuyruğun, bir reseptör (bağlanma proteini) olarak sialik asidi kullanan grip ve diğer zarflı virüslerin hücre yüzeyine bağlanmasını önlediği gösterildi.

sialic-acid
Sialik asit

IgA’nın bu kuyruğu, bir reseptör olarak sialik asidi kullanan virüslere ve bu virionlar üzerinde bulunan nöraminidazların rolüne karşı doğuştan bir savunma sağlar.

Diğer bir ifade ile, virüsün hücrelere bağlanan kısmı bu kuyruk tarafından engellenir.

Yani IgA antikorları, grip virüslerine iki ayakla bağlanır. Bir ayak virüse karşı hafıza (tanıma) ayağı iken, diğer ayak virüsün hücrelere yapışmasını bloke eder.

Bu bulgular grip aşısı ve ilaçların etkinliğini artırmaya yardımcı olabilir. Nasıl mı?

IgA’lar karmaşık yapılarından dolayı çalışılması zor antikor çeşididir. Burada yapılacak iş, bu moleküllerdeki sialik asit içeren kuyruğu daha basit bir yapısı olan ve çalışılması kolay IgG antikorları üzerine aşılamaktır.

IgA-IgG

Dolayısı ile iki antikorun faydalı özellikleri birleştirilmiş olacaktır. Yapılan varsayımlara göre, bu da griple savaşı daha kolaylaştıracaktır.

İlgili çalışma için LINK…

Grip virüslerinin yıldan yıla nasıl kolayca değiştiklerini ve her yıl bunlara karşı yeni aşılar üretmenin gerekli olduğu ile ilgili güzel bir videoyu BURADA izleyebilirsiniz…


Grip: Her yıl değişik yüzle ortaya çıkan bir baş belası!” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s