Haftanın videosu: HIV’in Yaşam Döngüsünü Renkli ve Ayrıntısı ile İzle!

video
Animasyonu izlemek için kameranın üzerini tıklayın!

Animasyon, ve aşağıdaki şekiller, HIV’in bir hedef hücreye (burada bağışıklık sisteminin T hücresine) girdiği düşünülen bir mekanizmayı göstermektedir.

 

 

 

 

 

HIV-T-cell
Yardımcı T hücreleri, bağışıklık sistemlerimizde, bakteriler ve mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonları ortadan kaldırmamıza yardımcı olan kritik bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda HIV’in konak hücresidir ve bu önemli hücrelerin kaybı AIDS’e yol açabilir. T hücresinin solundaki küçük yeşil nokta, ölçeğe göre gösterilen bir HIV parçacığıdır.
HIV and Antikorlar: Bu kesitte HIV, sağ altta, kırmızı ve mor viral proteinler ve sarı renkli viral RNA ile gösterilmiştir. Kan plazması üst ve sol tarafta gösterilmiştir. Geniş yelpazede bir nötralize edici özelliğe sahip birkaç antikor HIV zarf glikoproteinine bağlanır. Diğer viral proteinler matriks, kapsid, revers transkriptaz, integraz, proteaz, Vif ve Tat içerir.
HIV’nin hücreye yapışması: Bu enine kesitte, HIV üstte, yapıştığı hücre altta (mavi) gösterilmiştir. HIV zarf proteini, önce CD4 reseptörüne’e ve daha sonra CCR5 eş-respetörüne bağlanır. Bu durum, konformasyonda bir değişikliğe neden olur  ve füzyon (birleşmiş) peptidlerin hücre zarına sokulmasını sağlar.
HIV Revers Transkripsiyonu ve Nükleokapsid: Kapsid hücreye girdikten sonra, revers transkriptaz (RT) primer olarak bir hücreye ait transfer RNA’yı kullanarak HIV RNA genomunun (sarı) bir DNA kopyasını (yeşil) oluşturur. HIV nükleokapsid proteini, RNA ikincil yapısını açmak için bir şaperon görevi görür. RT’nin ribonükleaz aktivitesi ile DNA ipliği oluşturulduktan sonra viral RNA uzaklaştırılır. HIV Vif’in hücresel APOBEC ile etkileşimi de gösterilmiştir.
HIV’nin İntegrasyonu: Viral kapsidin (üstte gösterildiği gibi) açılması ve Nup358 gibi nükleer gözenek (por) proteinleri ile etkileşimi viral DNA’yı serbest bırakır. DNA çekirdeğe bu gözenekler yoluyla girer (mor olarak gösterilir) ve HIV birleşme enzimi tarafından hücresel genoma eklenir. Hücresel protein LEDGF, nükleozomlarda DNA’daki entegrasyon bölgesinin lokalizasyonu için önemlidir.
HIV Transkripsiyonu ve TAT Proteini: TAR RNA yapısına bağlı HIV Tat proteini, P-TEFb kompleksine bağlanır ve RNA polimeraz ile transkripsiyon aktif olarak devam eder. Resimde ayrıca, Rev-yanıt elementine ve nükleer por yoluyla taşınmaya katılan hücresel bir protein olan CRM1’e bağlı HIV Rev’ı gösterilmektedir.
HIV’in Translasyonu: Hücresel ribozomlar tarafından HIV RNA genomundan (sarı renkte) HIV gag poliproteini (kırmızı renkle gösterilmiştir) ifade edilir. Genomdaki bir kök-döngü yapısı, yaklaşık % 5 oranında bir çerçeve kaymasına neden olur ve daha uzun gag-pol proteini üretilir.
HIV’nin Tomurcuklar Oluşturması: HIV gag proteini ve gag-pol, hücre yüzeyinde diziler oluşturarak, belirli bir dizi boyunca dimerize olan ve revers transkripsiyon için primer olarak hareket eden bir hücresel transfer RNA’sına bağlanan iki kopya HIV genomunu (sarı renkte) yakalar. Viral proteinler Vpr ve Vif da dahil edilmiştir. ESCRT sisteminin çeşitli hücresel proteinleri tomurcuklanma sürecinde yer alır.
HIV’nin Olgunlaşması: Bu resimde sağ altta olgunlaşma ve solda neredeyse olgunlaşmış bir viryonda olgunlaşmamış bir viron görülmektedir. HIV proteazı (A), gag ve gag-pol proteinlerini fonksiyonel proteinlere bölmektedir.
hiv-regres.png
HIV’nin Hücreden Ayrılması: Yeni HIV partikülleri enfekte olmuş hücrelerin plazma zarında toplanır. Gag proteinleri (animasyondaki turuncu renk tonlarında gösterilmiştir), zarın bükülmeye başlamasına neden olan heksamerik kafesler oluşturmak üzere bir diğeriyle birleşir.
Tomurcuklanma sürecinde farklı noktalarda ihtiyaç duyulan ek proteinler toplanır. AMOT (turuncu ve mor renkte gösterilmiştir) erken bir aşamada toplanır ve bir ubikuitin proteinleri zinciriyle (kırmızıyla gösterilmiştir) gag proteinlerinin etiketlenmesinde rol oynar. Daha sonra, ESCRT-I (soluk mor) ve ALIX (mavi / mor) tomurcuklanan partikül için görev alır. Bu proteinler, tomurcuk boynunda polimerize olan ve zar fizyonundan (ayrılma) sorumlu olan ESCRT-III proteinlerini (açık mavi) işe dahil eder.
HIV-integr
HIV’nin Hücreye Girmesi: Hücre girdikten sonra, HIV parçacığı hücresel savunma mekanizmalarını tetiklemeden viral genomu boşaltmak için çekirdeğe doğru yol almalıdır.
Viral kapsidin hücreye girdikten sonra bir bütün şeklinde kalıp kalmadığı şu anda bilim dünyası tarafından hala tartışılmaktadır. Bu animasyon, kapsidin çekirdeğe taşınırken büyük oranda bozulmadan kaldığı bir modeli göstermektedir. Kapsid içinde ve hücresel girişten hemen sonra, revers transkriptaz viral RNA genomunun bir DNA kopyasını yaratmaya başlar. Nüklear pora ulaştığı zaman, viral genomun tam bir DNA kopyası yapılmış ve kapsid tabakasının önemli bir kısmı kaybolmuştur.

HIV-in

Kaynak


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s